Jak wskoczyć na głęboką wodę, czyli jak zostać profesjonalnym fotografem?

Jak wskoczyć na głęboką wodę, czyli jak zostać profesjonalnym fotografem?

Jeżeli planujemy na poważnie zająć się fotografiom Warto zwrócić uwagę na kilka rzeczy które dla typowej osoby fotografujących za pośrednictwem smartfona i nie są tak naprawdę oczywiste. Jeżeli zastanawiamy się nad zmianą sprzętu powinniśmy zdawać sobie sprawę z tego że w profesjonalnej fotografii tak naprawdę najbardziej istotne są obiektywu a nie samo body czyli tak zwany korpus aparatu.

Inwestuj w obiektywy.

Na jakość uzyskiwanych zdjęcia Oprócz oczywiście doświadczenie i umiejętności fotografa największy wpływ ma zastosowana optyka czyli tak naprawdę obiektywy. To właśnie one odpowiadają za najważniejsze parametry decydujące o tym w jaki sposób na obraz będzie przedstawiony potem na zdjęciu. To właśnie obiektyw wpływa na sposób obrazowania – różne obiektywy w różny sposób operują światłem przybliżeniem a także oferują zupełnie inny kontrast lub w pewnym stopniu oczywiście i kolory. Zastosowanie obiektyw wpływa na perspektywy oraz na sposób widzenia świata w obiektywie. Dlatego też większość profesjonalnych fotografów radzi aby dysponujemy ograniczonym budżetem a przecież profesjonalny sprzęt fotograficzny kosztuje niemało lepiej wydać więcej pieniędzy czy zainwestować w dobrej jakości obiektywy Aby zaoszczędzić nieco na samym korpusie. Pierogi Lambert którym zamieścił na YouTubie ciekawe filmiki o psach najważniejszych rzeczach o których warto wiedzieć zanim zaczniemy profesjonalnie półprofesjonalne fotografować przyrównał użył metafory brudnego i czystego okna. Fotografowanie gorszej jakości obiektywem to po prostu patrzenie przez brudną szybę.

Czas otwarcia migawki.

Kolejna rzecz na którą zwraca uwagę na bardzo w opisywanym w filmie jest zdefiniowanie najdłuższego maksymalnego czasu na otwarcia migawki Dzięki którą będziemy w stanie wykonać Wciąż jeszcze nie poruszone zdjęcia. Oczywiście czasem będzie się różni w zależności od tego co i w jakich warunkach fotografujemy. Jeżeli chcemy wykonać zdjęcie obiektu który jest nieruchomy maksymalny czas otwarcia migawki możemy ustalić na mniej więcej jedną 50. Każdym na obiekt który jest w ruchu wymaga zastosowania najkrótszych czasów od jednej 125-1 5 setne sekundy w zależności od tego jak szybko porusza się na fotografowany. Wielu fotografów i nie Co rozwija to trochę uproszczoną zasadę podając radzące aby czas otwarcia migawki powinien w przybliżeniu odpowiadać podzieleniu i jeden przez długą się niską obiektywów.

Obróbka zdjęć

Prawie każdy zdjęcia tak naprawdę wymaga późniejszym a obróbki. Cyfrowe narzędzia pozwalają na dzisiaj wyrównać kontrast czy też skorygować Nico kolory. Zazwyczaj wystarczy do tego darmowe oprogramowanie dostarczone przez producenta sprzętu fotograficznego. Aby mieć w ogóle tego typu możliwość warto związku z tym robić zdjęcia w plikach raw. Skompresowane do postaci JP głów pliki dużo trudniej jest sensownie później

Co fotografować

Trudno powiedzieć dlaczego tak naprawdę powinniśmy rozpocząć nauczyłem fotografowania. Tak naprawdę nie ma znaczenia czy zaczniemy od fotografii naszych najbliższych członków rodziny czy też zaczniemy się raczej bawić fotografowaniem miejsc lub krajobrazów. Najistotniejsze jest po prostu to aby eksperymentować z różnymi tematami i generalnie rzecz biorąc to robić po prostu jak najwięcej zdjęć. Im więcej doświadczenie zbierzemy fotografując w różnych warunkach w różnych okolicznościach tym większą wiedzę będziemy mieli na temat tego w jaki sposób można osiągnąć konkretne efekt. Niezależnie od tego jaka fotografia najbardziej nas interesuje warto oczywiście opanować podstawy zasady rządzące kompozycją obrazu.